Historia masażu

 

Masaż tajski jest jednym z typów tzw. głębokiego masażu (oddziałuje głęboko na warstwy tkanek i mięśni, przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie – głównym założeniem jest indywidualnie podejście do osoby masowej i jej problemów). Łączy w sobie tradycję i kulturę indyjską (joga, buddyzm) oraz chińską (akupunktura i ziołolecznictwo). W Tajlandii słowo masaż „ono nuad boran” oznacza dosłownie „starożytny masaż” nawiązując do swojej wielowiekowej tradycji i historii.

Za „ojca” masażu tajskiego uznaje się Shivago Komarpaj, który wedle legendy był osobistym lekarzem Buddy 500 p.n.e. Jednakże historia masażu tajskiego sięga dalej (w niektórych księgach wspomina się, że narodził się już 2,5 tys. lat p.n.e.) Obecnie wszelkie informacje na temat masażu tajskiego zawdzięcza się królowi Rama III, który nakazał zebrać całą wiedzę na temat starożytnych technik masażu i wyryć na kamiennych tablicach, które do dziś można oglądać i studiować w świątyni WAT PHO w Bangkoku (gdzie nauki pobierały nasze masażystki). Współcześnie świątynia ta jest jedną z głównych, królewskich świątyń i jednocześnie jest najstarszą świątynią w Tajlandii nauczającą masażu tajskiego. Kilkuletnie studia masażu tajskiego i medycyny tajskiej zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla rdzennych mieszkańców. Obecnie masaż tajski jest jedną z części Medycyny Królewskiej, w której Rząd Tajlandii zawarł całą wiedzę na temat sztuki medycznej.

W najlepszych szkołach orientu poza podstawową wiedzą na temat technik masażu zdobywa się również umiejętności i doświadczenie, które w dużej mierze nakazują aby intuicyjnie podchodzić do pacjenta. Masaż powinien pochodzić z serca, gdyż sama wiedza nie wystarczy. Wiedza opiera się o pewną filozofię życia i jest jednym z czterech gałęzi tajlandzkich tradycji medycznych (obok ziołolecznictwa, dietetyki oraz praktyk rytualnych). Dziś wspomina się o istnieniu ok. 80 rodzajach masażu tajskiego. Do najbardziej popularnych należą klasyczny masaż tajski, masaż olejkami, masaż gorącymi kamieniami i stemplami ziołowymi.

Mimo wielowiekowej tradycji masaż tajski kojarzony jest przez obcokrajowców z elementem erotycznym, co jest błędną interpretacją. Tradycja i filozofia masażu nawiązują do przywrócenia harmonii ciała i umysłu, dzięki jego właściwościom leczniczym np. Klasyczny Masaż Tajski rozładowuje napięcie mięśniowe, uelastycznia stawy i ścięgna. Dodatkowo pobudza układ krwionośny i limfatyczny, tym samym wzmacnia organizm, jednocześnie relaksując ciało. Ma też działanie odmładzające.

Każdy rodzaj masażu tajskiego ma pozytywny wpływ na całe ciało. Relaksuje i wzmacnia organizm, dlatego polecany jest wszystkim.

 

AKTUALNOŚCI

20% UPUSTU NA MASAŻ OLEJKIEM

20% upustu na masaż olejkiem

 

Zapraszamy do naszego salonu w jesienne chłodne dni na relaksujące masaże w promocyjnej cenie - 20% na masaż olejkiem.

... czytaj więcej